Mieszkasz w bloku i masz dość koszmarnych upałów latem? Zdecyduj się na montaż klimatyzacji. Wprawdzie wybór odpowiedniego urządzenia nie zawsze jest prosty, ale z naszym przewodnikiem szybko zweryfikujesz, co wziąć pod uwagę, aby wybrać najlepszy klimatyzator do mieszkania w bloku. Dlatego sprawdź, jaki klimatyzator sprawdzi się najlepiej w mieszkaniu w bloku i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Rodzaje systemów i klimatyzatorów — które wybrać do mieszkania?
Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku może być wykonana w ramach 2 systemów — split i multi split. Klimatyzacja split to system pojedynczy, który składa się z 1 jednostki wewnętrznej i 1 klimatyzatora zewnętrznego. Dedykowane są do obsługi zazwyczaj jednego pomieszczenia lub kawalerki.
Z kolei układu multi split zakładają podłączenie do 1 klimatyzatora zewnętrznego kilku (do 5) klimatyzatorów wewnętrznych. W ten sposób w ramach jednego układu można schłodzić powietrze w kilku pomieszczeniach. Warto dodać, że w układach multi split każdy klimatyzator wewnętrzny pracuje niezależnie, więc we wszystkich pomieszczeniach można dostosować temperaturę do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Inną sprawą jest wybór poszczególnych urządzeń. W mieszkaniach w blokach najczęściej stosuje się klimatyzatory ścienne. Są ciche, wydajne i energooszczędne. Jednocześnie idealnie sprawdzają się do obsługi pomieszczeń o standardowej wysokości. Warto podkreślić, że klimatyzatory ścienne dostępne są w różnych wersjach mocy dostosowanych do obsługi małych (do 10 m2) i dużych (do 40 i więcej m2) pokoi. Zdarza się, że użytkownicy decydują się także na konsole — czyli klimatyzatory ścienne przeznaczone do montażu przy podłodze — tak jak kaloryfery. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy klimatyzator do mieszkania w bloku będzie zapewniać w pomieszczeniach funkcję źródła ciepła zimą. Dość rzadko w mieszkaniach instaluje się klimatyzatory kanałowe. Te jednak wymagają do pracy zbudowania odpowiednich kanałów, w których będą ukryte urządzenia. Warto podkreślić, że jest to estetyczne i najbardziej dyskretne rozwiązanie chłodzenia w mieszkaniu.
Co musisz wiedzieć przed montażem klimatyzacji w bloku?
Zanim zdecydujesz się na montaż klimatyzatora split lub multi split, musisz zadbać o kilka kwestii formalnych. Przede wszystkim musisz uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Jest ona potrzebna w sytuacji, kiedy jednostkę zewnętrzną montuje się na elewacji lub dachu. Ponadto podczas montażu nie możesz naruszać ścian nośnych ani instalacji wspólnych.
Warto także pamiętać, aby instalację układu wykonała uprawniona firma. Urządzenia z czynnikiem chłodniczym, a do takich zalicza się klimatyzatory, muszą instalować osoby z certyfikatem F-gazowym.
Jakiej mocy klimatyzator do mieszkania w bloku będzie odpowiedni?
Moc wybranego klimatyzatora powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, które będzie obsługiwać. Znaczenie będzie miało także nasłonecznienie pomieszczenia oraz liczba urządzeń generujących ciepło (np. komputery, agd czy telewizor).
Przyjmuje się, że na każde 10 m² powierzchni potrzebne jest ok. 1 kW mocy chłodniczej. Czyli dla pokoju o powierzchni 20 m² najlepszy będzie klimatyzator o mocy 2-2,5 kW. Dla salonu 30 m² odpowiedni będzie klimatyzator o mocy 3 – 3,5 kW.
Dodatkowo uwzględnij także liczbę okien, piętro, nasłonecznienie, dodatkowe źródła ciepła (urządzenia) i liczbę osób przebywających w pomieszczeniu. Pamiętaj, że profesjonalna firma powinna doradzić optymalną moc urządzenia.
Funkcje, na które warto zwrócić uwagę
Wybierając klimatyzator do mieszkania, warto postawić na urządzenie, które oferuje więcej niż tylko chłodzenie. Większość współczesnych klimatyzatorów to urządzenia inwerterowe, które gwarantują energooszczędną pracę, czyli niższe rachunki za prąd. Pamiętaj, że klimatyzacja, oprócz chłodzenia może także zapewniać ogrzewanie, osuszanie i wentylację.
Przy wyborze konkretnego modelu zwróć uwagę na poziom dźwięku, jaki emituje klimatyzator podczas pracy. Ma to znaczenie szczególnie w nocy czy podczas pracy, kiedy ważna dla wypoczynku i koncentracji jest cisza.
Warto także pamiętać, że klimatyzator może znacząco poprawiać jakość powietrza w pomieszczeniach. Urządzenia mogą być wyposażone w filtry, sterylizatory i jonizatory powietrza, które wyeliminują nie tylko wirusy, bakterie, ale także alergeny w tym kurz, zarodniki grzybów, pyłki, nieprzyjemne zapachy i cząsteczki smogu. To sprawi, że powietrze w pomieszczeniu może być czyste, świeże i zdrowe — idealne dla małych dzieci, osób w wieku podeszłym i alergików.
Ważny jest również komfort używania klimatyzacji. Współczesne urządzenia często posiadają moduł Wi-Fi. W rezultacie można nimi sterować za pomocą internetu z dowolnego miejsca i o każdej porze. Bardziej zaawansowane modele posiadają możliwość sterowania głosowego.