LIMONELO

Klimatyzacja inwerterowa – dlaczego jest energooszczędna?

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na klimatyzator do domu lub biura, który jest wyposażony w technologię inwerterową. To rozwiązanie nie tylko nowoczesne, ale przede wszystkim energooszczędne i efektywne. Jak działa energooszczędna klimatyzacja inwerterowa i dlaczego warto ją wybrać?

Energooszczędna klimatyzacja inwerterowa
Klimatyzacja inwerterowa — sposób na tani chłód latem

Montaż klimatyzacji inwerterowej to inwestycja, która szybko się zwraca. Takie urządzenia, dzięki inteligentnemu sterowaniu pracą sprężarki, zużywają mniej prądu i zapewniają wyższy komfort. Co ważne jednocześnie pracują ciszej niż tradycyjne klimatyzatory. Jeśli szukasz rozwiązania energooszczędnego, nowoczesnego i wygodnego to klimatyzator inwerterowy będzie zdecydowanie najlepszym wyborem.

Czym różni się klimatyzator inwerterowy od tradycyjnego?

Tradycyjne klimatyzatory (zwane też on/off) pracują w trybie włącz/wyłącz. Oznacza to że  gdy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie powyżej zadanej wartości, sprężarka się włącza, a po osiągnięciu ustawionej temperatury – wyłącza. Taki sposób działania powoduje częste, nagłe skoki poboru prądu. Częste włączanie i wyłączanie urządzenia wpływa również na jego żywotność i wyższe ryzyko awarii. 

Klimatyzator inwerterowy natomiast działa inaczej. Dzięki zastosowaniu falownika, inaczej zwanego inwerterem, klimatyzator płynnie reguluje moc sprężarki, dostosowując ją do bieżących potrzeb chłodzenia lub grzania. W ten sposób płynnie dostosowuje intensywność pracy w sposób pozwalający na stale utrzymanie zadanej temperatury. Jednostka nie wyłącza się całkowicie – po osiągnięciu temperatury utrzymuje ją na stałym poziomie, dzięki czemu zużywa mniej energii.

Jak działa technologia inwerterowa?

Sercem klimatyzatora inwerterowego jest sprężarka o zmiennej prędkości obrotowej, która jest sterowana przez mikroprocesor. W momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu odbiega od ustawionej, klimatyzator pracuje z pełną mocą. Z kolei kiedy zbliża się do wartości zadanej — czyli ustawionej przez użytkownika wysokości temperatury, urządzenie stopniowo redukuje obroty sprężarki.

W ten sposób klimatyzator znacząco zmniejsza zużycie energii elektrycznej, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Co więcej, klimatyzatory inwerterowe zapewniają większy komfort cieplny bez nagłych zmian temperatury. Jednocześnie urządzenia podczas pracy emitują niższy poziom dźwięku, czyli są cichsze, co spowodowane jest tym, że jednostka nie startuje i nie wyłącza się nagle.

Dlaczego klimatyzacja inwerterowa jest energooszczędna?

Główna oszczędność wynika z ciągłej, ale płynnej pracy urządzenia. Tutaj zamiast częstych startów, które pobierają dużo energii, sprężarka działa w trybie podtrzymania temperatury. Taka praca przynosi dodatkowe korzyści. Wśród nich warto wymienić szybsze osiąganie zadanej temperatury, a potem jej stabilne utrzymanie i dłuższą żywotność sprężarki, która bez ciągłych restartów narażona jest na mniejsze zużycie mechaniczne. Nie bez znaczenia jest również mniejsze obciążenie sieci elektrycznej.

Zastosowanie sprężarki inwerterowej powoduje, że klimatyzator może zużywać nawet 30–50% mniej energii niż jego tradycyjny odpowiednik. A to oznacza realne oszczędności na rachunkach.

Jaki jest roczny koszt energooszczędnej klimatyzacji? 

Obecnie koszty użytkowania klimatyzacji są naprawę niskie. Przyjrzyjmy się, ile trzeba wydać, jeśli wykorzystuje się dobry klimatyzator inwerterowy o mocy 2,5 kW i najwyższej klasie energetycznej A+++. Oczywiście ostateczna kwota uzależniona jest od wybranego trybu pracy (chłodzenie / grzanie) i liczby godzin pracy rocznie. Jednak można oszacować to na podstawie danych typowych dla tej klasy energetycznej.

Klimatyzatory zazwyczaj używane są do chłodzenia pomieszczeń i dlatego skupimy się na kosztach takiego sposobu użytkowania tych jednostek. Przeciętnie klimatyzator 2,5 kW A+++ zużywa ok. 100–150 kWh rocznie przy standardowym użytkowaniu w trybie chłodzenia. Odnosimy się tutaj do norm UE, które zakładają, że klimatyzatory o powyższej charakterystyce będą w klimacie umiarkowanym (czyli w Polsce) pracować około 350–500 godzin rocznie.

Co to oznacza w praktyce? Przy cenie energii elektrycznej ok. 1 zł za 1 kWh, roczny koszt użytkowania klimatyzatora może wynieść 100–150 zł rocznie.

Czy warto zainwestować w klimatyzację inwerterową?

Zdecydowanie tak! Klimatyzatory inwerterowe są zazwyczaj droższe na etapie zakupu, ich eksploatacja jest znacznie tańsza. Do tego dochodzą korzyści związane z komfortem — tu zawsze możesz liczyć na stabilną temperaturę, cichą pracę i możliwość korzystania z funkcji ogrzewania, również w okresie przejściowym.

Warto podkreślić, że technologia inwerterowa jest obecnie standardem w nowoczesnych urządzeniach, a wielu producentów oferuje modele dostosowane do różnych potrzeb. Energooszczędna klimatyzacja doskonale sprawdzi się zarówno w małych mieszkaniach, jak i przestronnych biurach.

Energooszczędna klimatyzacja inwerterowa