W dobie zmieniającego się klimatu montaż klimatyzacji w domu, mieszkaniu, biurze czy w lokalu komercyjnym staje się standardem. Warto jednak pamiętać, że instalacja klimatyzatora wiąże się z pewnymi formalnościami. Dotyczy to szczególnie budynków wielorodzinnych czy obiektów objętych ochroną konserwatorską. Jakie kroki trzeba podjąć przed montażem klimatyzacji? Sprawdź, o czym musisz pamiętać, kiedy zlecasz montaż klimatyzacji.

Zgoda spółdzielni na klimatyzację
Klimatyzację można montować w zasadzie w każdym obiekcie. Jeśli jednak mieszkasz w bloku lub innym budynku wielorodzinnym, przed instalacją systemu musisz uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy budynku. To oznacza, że konieczna jest zgoda spółdzielni na klimatyzację. A jeśli mieszkasz w budynku prowadzonym przez wspólnotę, to zgody tej wspólnoty. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy jednostka zewnętrzna ma być zamontowana na elewacji budynku lub dachu. Warto podkreślić, że montaż agregatu na balkonie nie wymaga uzyskania stosowanej zgody.
Czego zazwyczaj wymaga spółdzielnia lub wspólnota do wyrażenia zgody na montaż klimatyzacji? W większości przypadków konieczne będzie złożenie pisemnego wniosku, w którym oprócz prośby o zgodę należy opisać planowany montaż oraz wskazać lokalizację klimatyzatora zewnętrznego. Konieczne może być także dostarczenie danych wykonawcy montażu.
Zdarza się, że niektóre wspólnoty wymagają także opinii architekta lub inspektora budowlanego. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy montaż klimatyzacji będzie mocno ingerował w konstrukcję budynku.
Montaż klimatyzacji w obiekcie zabytkowym
W przypadku montażu klimatyzacji w budynku wpisanym do rejestru zabytków musisz uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Dotyczy to zarówno jednostki zewnętrznej (np. montowanej na elewacji), jak i wewnętrznej, jeśli instalacja może wpłynąć na wygląd lub strukturę zabytku. Co więcej, zgoda konserwatora może być także potrzebna w sytuacji, kiedy obiekt leży w strefie ochrony zabytków, choć sam zabytkiem nie jest. W takiej sytuacji chodzić będzie głównie o jednostkę zewnętrzną.
W celu uzyskania zgody od konserwatora zabytków musisz złożyć wniosek o pozwolenie na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku i projekt instalacji, który powinien być wykonany przez uprawionego projektant. Konieczne może być także dołączenie uzasadnienia technicznego i konserwatorskiego.
Musisz pamiętać, że prace prowadzone bez zgody konserwatora są nielegalne i mogą skutkować karą finansową oraz koniecznością demontażu instalacji. Warto więc zaplanować proces z odpowiednim wyprzedzeniem i uwzględnić wymagania ochrony konserwatorskiej już na etapie projektu.
Czy montaż klimatyzacji wymaga pozwolenia na budowę?
W dominującej większości przypadków montaż klimatyzacji nie wymaga pozwolenia na budowę. Dotyczy to sytuacji, kiedy instalacja nie wpływa na konstrukcję budynku, a jednostka zewnętrzna nie zmienia wyglądu elewacji w sposób istotny. Dotyczy to zarówno montażu klimatyzacji w bloku i domu, jak i obiektach o charakterze komercyjnym.
Wybór odpowiedniej firmy montażowej
Montaż klimatyzacji to nie malowanie ścian i dlatego powinieneś powierzyć go certyfikowanej firmie lub instalatorowi, który posiada uprawnienia F-gazowe wymagane do obsługi urządzeń zawierających czynniki chłodnicze.
Dlaczego to takie ważne? Montażysta z uprawnieniami F-gazowymi zagwarantuje poprawy montaż urządzeń. Warto wiedzieć, że gazy wykorzystywane jako czynniki chłodnicze mają negatywny wpływ na środowisko, dlatego tak istotne jest zachowanie szczelności całej instalacji. Co więcej, montaż klimatyzacji przez uprawnioną osobę zapewnia utrzymanie gwarancji na urządzenia.
Dodatkowo dobra firma montażowa doradzi odpowiedni dobór urządzenia i pomoże w przygotowaniu dokumentacji do wspólnoty lub urzędów. Warto także pamiętać, że system klimatyzacji, tak jak każde urządzenie wymaga systematycznego serwisu i konserwacji. Powinieneś realizować go co najmniej 1 raz w roku przed sezonem chłodniczym, czyli wiosną. Warto dlatego wybierać firmy posiadające doświadczonych serwisantów, którzy zagwarantują skuteczny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.